للاطلاع على هذه الصفحة بالعربية، الرجاء النقر هنا

Mülteciler için Çevrimiçi Dil Desteği nedir?

Erasmus+ Çevrimiçi Dil Desteği (OLS), şu anda yükseköğretim öğrencileri, mesleki eğitim ve eğitmenlik öğrencileri ile Erasmus+ programında yer alan genç gönüllüler için Bulgarca, Çekçe, Danca, Almanca,  Yunanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Hırvatça, İtalyanca, Macarca, Hollandaca, Lehçe, Portekizce, Rumence, Slovakça, Fince ve İsveççe çevrimiçi dil kursları sunmaktadır.

Avrupa Komisyonu bu hizmeti, yaklaşık 100.000 mültecinin faydalanması için gönüllülük esasına dayalı ve ücretsiz şekilde 3 yıla uzatma kararı aldı.

OLS, internet bağlantısı olan bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefondan istenildiği zaman kullanılabilir. OLS dil kursları “Canlı Rehberlik” interaktif etkinliklerin yanı sıra, farklı dil alanlarını kapsayan öğrencinin kendi hızına göre düzenlenmiş bir dizi modül içerir.

Neden sunulmaktadır?

Mevcut göç krizi ışığında, bu girişimin amacı AB Üyesi Devletlerin mültecileri Avrupa’nın eğitim ve öğretim sistemlerine entegre etme gayretlerine destek olmak ve yetenek gelişimlerini sağlamaktır.

Bu hizmetten kimler faydalanabilir?

OLS aşağıdaki tanıma dayalı olarak mültecilere sağlanabilir:

"AB bağlamında, ırk, din, milliyet, siyasi fikir ve belirli bir sosyal gruba üye olmak gibi haklı nedenlerle zulüm korkusu taşıyıp vatandaşı olduğu ülkenin dışında bulunan ve söz konusu ülkenin korumasından faydalanamayan veya bu korku nedeniyle faydalanmak istemeyen üçüncü ülke yurttaşları;  veya yukarıda belirtilen aynı nedenlerle önceden ikamet ettiği ülkesi dışında bulunan ve o ülkenin korumasından faydalanmak istemeyen veya bu korku nedeniyle iade edilmek istemeyen vatansız kişiler; veya 2011/95/AB numaralı AB Direktifinin 12. Maddesi (İhraç Etme) kapsamında olmayan kişiler."

Bu tanım, sığınma başvurusundan sonra mülteci statüsü elde etmiş bireyleri, mülteci statüsü, geçici/ikincil koruma veya insani koruma ile hakkında olumlu sığınma kararı verilmiş kişileri ve sığınma müracaatı yapan kişileri yaş sınırı olmaksızın kapsar.

Nasıl işler?

Bu girişime katılım gönüllük esasına dayanır. Katılan ülkelerde, OLS erişim izni, OLS içinde mevcut olan dillerden biri (Bulgarca, Çekçe, Danca, Almanca, Yunanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Hırvatça, İtalyanca, Macarca, Hollandaca, Lehçe, Portekizce, Rumence, Slovakça, Fince ve İsveççe) hakkında bilgisini geliştirmek isteyen mültecilere  katılımcı bir Erasmus+ faydalanıcı kurum/organizasyon tarafından verilir.

Bu organizasyonlar arasında üniversiteler, mesleki eğitim ve öğretim organizasyonları, STK’lar, gençlik organizasyonları, sivil toplum örgütleri gibi kurumlar bulunur.

Mülteciler mevcut dillerin herhangi birinde bir OLS dil kursu takip etmeyi seçebilir. Bu seçimi belirtmek, mültecilerin ihtiyaçlarına ve farklı dillerde mevcut olan seviyelere göre faydalanıcı kurum/organizasyon tarafından OLS içinde belirtilmelidir..

OLS için davet e-postası aldıklarında, mülteciler mevcut dil seviyelerini öğrenmek için önce bir dil testinden geçmelidirler. Bu değerlendirme testi tamamlandıktan sonra, gerekli seviye mevcutsa dil kursuna maksimum 13 ay süreyle erişilebilir. Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca ve Felemenkçe dil kursları A1 ila C2 CEFR seviyelerinde mevcuttur. Bulgarca, Çekçe, Danca, Yunanca, Hırvatça, Macarca, Lehçe, Rumence, Slovakça, Fince ve İsveççe dil kursları A1 seviyesine, Portekizce ise B2 seviyesine kadar mevcuttur. Dil kursunun sonunda, mülteciler katılım sertifikasının bir kaydını indirebilir ve isterlerse dildeki ilerlemelerini ölçmek için ikinci dil değerlendirme testinden geçebilirler. İkinci dil testi zorunlu değildir.

Katılımcı organizasyonlar/kurumlar aldıkları taleplere ve kullanılabilir OLS lisansı sayısına göre, mülteciler için OLS dil kursuna erişim sağlarlar.

OLS süreci boyunca kılavuzluk ve destek amacıyla mültecilerle doğrudan temas halinde olan operatörler için de sınırlı sayıda OLS lisansı mevcuttur.

Katılımcı organizasyonlar bilgisayarlar veya diğer bilgi-işlem tesislerini mültecilerin kullanımına açabilirler, ancak bu bir gereklilik değildir. Tarayıcısı ve internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan OLS erişimi sağlanabilir.

OLS dil kursuna erişebilmeleri için mültecilerden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Kimler katılabilir?

  • Mülteciler
  • Mülteci veya mültecileri destekleyen organizasyonlar
  • Erasmus+ faydalanıcı kurum/organizasyonları

Nasıl katılınır?

Nasıl katılacağınız hakkında daha fazla bilgi için Ulusal Ajansınız ile irtibat kurun.

OLS çevrimiçi dil kurslarına nereden erişim sağlanabilir?

Daha fazla bilgi için

Sıkça Sorulan Sorular

Mültecilere destek olmak amaçlı Erasmus+ Örgün Eğitim, Mesleki Öğretim ve Eğitim ve Yetişkin Eğitimi girişimleri

Mültecilere destek olmak amaçlı Erasmus+ yükseköğretim girişimleri